Kurucumuz Kerem Balkaner Montel Foreks Energy Day etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.

Merhaba dünya!
1 Ekim 2015
Epiaş 1. Şeffaflık Çalıştayına katıldık.
4 Aralık 2015

Kurucumuz Kerem Balkaner Montel Foreks Energy Day etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.

kb

(Montel-Foreks) Balkaner Enerji Genel Müdürü Kerem Balkaner, “Piyasaya 2010 yılında girdik. Bugün geri dönüp baktığımda işlemler arasındaki farkın katlanarak büyüdüğünü görüyorum” dedi.

Montel-Foreks tarafından 8 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşen İstanbul Energy Day’de Türkiye’deki enerji sektörünün gelişimine ilişkin bir sunum yapan Kerem Balkaner, Türkiye’de enerji sektörüne girişin sancılı olduğunu ifade etti.

Balkaner, firmaların 2010’lu yıllarda bu konuya sıcak bakmadığını, temkinli yaklaştığını söyledi. Balkaner, “Enerji sektörü ile ilgili firmalar ile görüştüğümüzde şirketlerin bu konuya çok temkinli yaklaştığını gördük. İnsanların konuya yaklaşımları zaman içerisinde güven ile buluştu. Firmaları bir araya getirdik. Toplantılar düzenledik. Belli bir ticari buluşmanın oluşması zaman aldı.” dedi. Geçmiş ile bugün arasında bir değerlendirme yapan Balkaner, işlem miktarlarının arttığını, likiditenin eskisine oranla büyüdüğünü söyledi.

Balkaner şöyle devam etti: “İşlem miktarı ile birlikte likidite miktarı da artmaya başladı. Bu her yıl katlanarak devam ediyor. Firmalar eskisi gibi hareket etmiyor. Geçmişte firmalar ihtiyaçlarını alıp fazlasını satıyorlardı. Şimdi işi ticarete döktüler. Yeni ürünler çıkarmaya başladılar.” Sektöre ilişkin bir takım problemlerin hala devam ettiğini de vurgulayan Balkaner, “Geçmişte firmaların birbirine karşı güven sorunu vardı. Zaman içerisinde bu aşıldı. Bu kez teminat mektubu verilmesine rağmen teminat riskleri oluşmaya başladı. Bu soruna ilişkin çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bir çok broker firmanın tek bir ekran üzerinden görülmesi en çok arzu ettiğimiz şey. Firmaların birbirine daha çabuk ulaşması ve likiditenin artması açısından çok faydalı olacaktır” dedi.Firmaların teminat sorununa ilişkin paranın belli bir yerde bloke edilerek parasal sıkıntının çözülmesi gerektiğini de öneren Balkaner, “Eğer teminat sorununa ilişkin paranı belli bir yerde bloke edilmesi uygulamasını hayata geçirebilirsek, firmaların ödeme yapıp yapmama durumunu ortadan kaldırmış oluruz” diye konuştu.